Czym jest projekt?

Złoty trójkąt ograniczeń


Słowo projekt kojarzy nam się z poważnymi działaniami realizowanymi w dużych firmach, że używa się go w pracy i środowisku naukowym. Na przykład podczas, gdy przedsiębiorstwo wprowadza nowy produkt na rynek. Jest to oczywiście zgodne z prawdą, jednak przyjrzyjmy się definicji projektu.

Sekwencja niepowtarzalnych, złożonych i związanych ze sobą zadań, mających wspólny cel, przeznaczonych do wykonania w określonym terminie, bez przekraczania ustalonego budżetu, zgodnie z założonymi wymaganiami -  R.K.Wysocki

Tymczasowa działalność podejmowana w celu wytworzenia unikalnego wyrobu, dostarczenia unikalnej usługi lub uzyskania unikalnego rezultatu
- PMBOK
 

Analizując te dwie definicje można powiedzieć, że projekt są to czynności prowadzące do osiągniecia jakiegoś celu mając na uwadze czas, budżet i wymagania. Każdy jest inny, unikalny, realizowany w inny sposób, co prowadzi do różnych rezultatów.


Czy w świetle powyższej definicji możemy powiedzieć, że większość rzeczy jakie robimy w życiu to projekty?

 Oczywiście, że tak. Coraz częściej wykorzystuje się słowo projekt jako zamiennik słowa zadanie, czy realizacja mojego pomysłu. Najprostsze przykłady odnajdujemy właśnie w życiu codziennym. Jest nim na przykład zrobienie tortu z okazji urodzin. Jest to bardzo dobry przykład, który wyjaśni na czy polega unikalność projektu. 


Wynikiem realizowanego projektu może być nowy produkt/usługa lub zmiana produktu/usługi, która już istnieje. 

Można by było powiedzieć, że tort urodzinowy jest pieczony co roku dlatego nie jest on unikalny i nie można nazwać jego realizacji projektem ponieważ jest to w tym przypadku proces. Jednak jeśli wprowadzimy zmiany w przygotowywaniu, a produkt finalny będzie się różnił od zeszłorocznego, będziemy mogli powiedzieć, że mamy do czynienia z realizacją projektu. To znaczy, że projektem nie jest tort czekoladowy, który robimy dokładnie taki sam co roku, ale może nim być taki tort, którego nigdy wcześniej nie robiliśmy, dostosowany do preferencji solenizanta.


Skoro już wiemy na czym polega unikalność projektu, zastanówmy się, w jaki sposób projekt powinien być zrealizowany, jaki projekt możemy uznać za zakończony sukcesem. Miarą sukcesu projektu jest jego ocena na postawie tak zwanego trójkąta ograniczeń, złotego trójkąta lub trójkąta projektowego, w skład którego wchodzą cztery podstawowe czynniki:

  • koszt (zaplanowany budżet na realizację projektu),
  • czas (termin, w ramach którego projekt powinien zostać zrealizowany, bądź jego poszczególne etapy),
  • zakres (działania, które prowadzą do osiągnięcia zaplanowanych rezultatów),
  • jakość (rezultaty, jakie powinien dostarczyć zrealizowany projekt).

To  oznacza, że jeśli projekt nie przekroczył wcześniej ustalonego budżetu, poszczególne zadania były realizowane zgodnie z harmonogramem, czynności zostały wykonane zgodnie z planem, a jakość została utrzymana, to projekt uznawany jest za zakończony sukcesem.


 Autor: Daria Strońska
Źródło obrazu: opracowanie własne. Na podstawie: D. Lock, „Podstawy zarządzania projektami” PWE, Warszawa, 2009.


Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.