Scrum Master

 

Kim jest i co robi Scrum Master?




Metodyka Agile


W branżach, w których stale zmieniają się wymagania klienta, a tworzenie produktów lub oprogramowań oparte jest o zwinną metodykę zarządzania projektami – Agile, kładzie się nacisk głównie na współpracę, elastyczność i iteracyjny postęp. Metodyka Agile wymyślona została w 2001 roku przez grupę programistów, których myśl przewodnia tej koncepcji brzmi: „Odkrywamy lepsze sposoby rozwoju oprogramowania, robiąc to i pomagając innym to robić” [1]. 


Była to odpowiedź na mało elastyczne podejście Waterfall, w którym brakowało podejścia iteracyjnego, i w którym kontakt z klientem nie był czynnikiem kluczowym. Stąd pomysł na podejście zwinne, które przeznaczone jest do wydajnego, adaptacyjnego, a przede wszystkim zorientowanego na klienta zarządzania projektami. Obecnie w firmach IT najczęściej, poza przyjęciem metodyki zwinnej Agile, stosuje się także framework Scrum, w którym główną rolę pełni Scrum Master, tak zwany Mistrz Młyna.





Rola Scrum Mastera w zespołach Agile'owych

Domeną metodyki Agile jest także to, że najczęściej występują w niej zespoły samoorganizujące się [2]. Oznacza to, że zespoły same odpowiadają za organizację swojej pracy, przydzielanie oraz wykonywanie różnych zadań projektowych w ramach określonego czasu. Jednak, aby nie zatracić przepływu informacji, które są kluczowe dla postępu projektu, organizowane są tak zwane Daily (Meetings), czyli codzienne spotkania, na których zespół przekazuje co zostało zrobione oraz ustala się co należy zrobić w danym dniu. Podczas tych spotkań obecny jest także Scrum Master, którego rola polega na tym, aby zmotywować oraz inspirować zespół do współpracy tak, aby uzyskać efekt synergii i aby wykazywane były efekty dotychczasowej pracy. 


W metodyce Scrum przeprowadzane są także spotkania podsumowujące postęp całej iteracji, czyli Sprintu. Na spotkaniach Sprint Review Meeting [3] również obecny jest Scrum Master dlatego, że z tego typu spotkań można wyciągnąć można wnioski z tak zwanych podsumowań - Lessons Learned, dzięki którym Scrum Master oraz cały zespół mogą udoskonalać współpracę lub produkt. 





Jakie są zadania Scrum Mastera?

        Scrum Master to przede wszystkim rola przywódcy, który wspiera Product Ownera oraz zespół w codziennej pracy, ale też podtrzymuje wartości i zasady pracy w metodyce Agile. Zadaniem Scrum Mastera jest ułatwianie zespołom pracy w Agile, dostarczanie im potrzebnych do pracy materiałów oraz wczesne dostrzeganie i rozwiązywanie powstałych w zespole konfliktów. Innymi zadaniami są też: planowanie codziennych Daily, przeglądów Sprintu i Retrospektywy Sprintu, co jest podstawą działania w zgodzie z filozofią Agile i Scrum. Więc Scrum Master nadaje w pewnym sensie rytm całemu zespołowi, starając się propagować przy tym wartości stojące za tymi metodykami, czyli przejrzystość, inspekcję i adaptację.


Scrum Master jest odpowiedzialna za kwestie takie jak [4]:

  • dbanie o dobre relacje i przyjazną atmosferę wśród współpracowników,
  • odpowiadanie za sprawny przepływ komunikacji w zespole,
  • wsparcie zespołu w zakresie organizacji czasu i pracy,
  • dbanie o sprawność komunikacji z zespołem w trakcie zmian projektowych,
  • dbałość o doskonalenie procesu dostarczania produktów lub usług wysokiej jakości,
  • planowanie i podejmowanie działań w przypadku pojawienia się problemów podczas realizacji danego projektu.




Czy rola Scrum Mastera jest użyteczna w zespole?

  Scrum Master jest często niedocenianym bohaterem zespołów programistycznych w metodykach Agile. Dzięki swoim wskazówkom, wsparciu i przywództwu umożliwiają zespołom skuteczne radzenie sobie z relacjami (często trudnymi ze względu na pracę zdalną), ze złożonością i trudnością tworzenia nowoczesnego oprogramowania, nad którym praca bywa frustrująca i wymaga cierpliwości oraz dostarczania stałej motywacji. 


    Wprowadzając i dbając o wartości metodyki Agile, takie jak sprawna komunikacja i współpraca oraz ciągłe motywowanie i doskonalenie, Scrum Master staje się siłą napędową zmotywowanych, wydajnych i zdolnych do kreatywności i adaptacji zespołów. Metodyka Agile stale nabiera popularności, a wraz z nią rola Scrum Mastera staje się coraz istotniejsza, ponieważ prowadzi zespoły w stronę doskonałości i lepszej jakości w stale zmieniającym się świecie wytwarzania oprogramowania.




Autorka: Katarzyna Dorociak


Przypisy:

[1] Źródło: https://agilemanifesto.org/ [dostęp: 02.08.2023].
[2] 
K. Woźniak: Problematyka sprawności działania w elastycznych metodykach projektowania oprogramowania, w: H. Bieniok: Współczesne kierunki rozwoju nauk o zarządzaniu w kontekście dokonań naukowych Profesora Adama Stabryły, Mfiles.pl, Kraków, 2014, https://www.google.pl/books/edition/Wsp%C3%B3%C5%82czesne_kierunki_rozwoju_nauk_o_za/XZWSBAAAQBAJ?hl=en&gbpv=1&dq=Scrum+Master+rola&pg=PA185&printsec=frontcover s. 185 [dostęp 02.08.2023].
[3] Tamże.
[4] Źródło: https://mindstream.pl/scrum-master-kto-to-jest-i-czym-sie-zajmuje/ [dostęp: 02.08.2023].


Bibliografia:

Woźniak K.: Problematyka sprawności działania w elastycznych metodykach projektowania oprogramowania, w: Bieniok H.: Współczesne kierunki rozwoju nauk o zarządzaniu w kontekście dokonań naukowych Profesora Adama Stabryły, Mfiles.pl, Kraków, 2014.

 
Źródła internetowe:

1. https://agilemanifesto.org/ [dostęp: 02.08.2023]
2. https://mindstream.pl/scrum-master-kto-to-jest-i-czym-sie-zajmuje/ [dostęp: 02.08.2023]


Spis rysunków:

Rys. 1. https://kissflow.com/project/agile/role-of-scrum-master/ [dostęp: 02.08.2023]
Rys. 2. https://www.leanwisdom.com/blog/agile-manifesto-principles [dostęp: 02.08.2023]
Rys. 3. https://hygger.io/guides/agile/scrum/scrum-standups/ [dostęp: 02.08.2023]
Rys. 4. https://agileforce.pl/blog/kim-jest-product-owner/ [dostęp: 02.08.2023]
Rys. 5 https://www.mountaingoatsoftware.com/articles/six-attributes-of-a-great-scrummaster 
[dostęp: 02.08.2023]

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.