Szef vs. Lider





Różnica w podejściu


Przywództwo a bycie nadzorującym szefem to dwa różne podejścia do zarządzania i współpracy z zespołem. Istnieje istotna różnica między byciem wymagającym a byciem autorytarnym. Wymagający, konkretny lider może stawiać wysokie wymagania, ale jednocześnie wspierać i motywować zespół, podczas gdy autorytarny szef często próbuje jedynie kontrolować zespół i wywierać presję na osiąganie wyników bez uwzględnienia potrzeb i perspektyw pracowników.




Przywództwo

To inaczej umiejętność wpływania na innych, ale w sposób pozytywny, motywujący i inspirujący do osiągania wspólnych celów. Warto tutaj podkreślić znaczenie słowa „wspólnych” celów. Poprzez przywództwo można także rozumieć osobiste zaangażowanie się w przyczynianiu się do celów, gdyż uważamy je za część własnego ambitnego planu do zrealizowania, a nie tylko określonych wyników, które ma dostarczać firma. Więc przywódca przewodzi zespołowi, pokazuje kierunek, w którym należy podążać, aby osiągać zdefiniowane cele i dąży do ich osiągnięcia wraz z zespołem.


Dobry przywódca powinien także dbać o rozwijanie swoich pracowników, wspierać ich i motywować na każdym kroku. Relacja ta powinna opierać się na partnerskim podejściu oraz zaufaniu członkom zespołu[1], a także na wyrozumiałości i empatii. Ważna jest także umiejętność słuchania ich potrzeb, dzięki czemu przywództwo staje się bardziej ludzkim i zaangażowanym podejściem, które sprawia, że pracownicy stają się bardziej zaangażowani i chcą wspólnie osiągnięć sukcesy.






Wymagający Boss

          Bycie wymagającym boss’em odnosi się do osoby, która łączy w sobie cechy autokratycznego i kontrolującego szefa oraz często skupia się na nadzorowaniu i wymaganiu posłuszeństwa od swoich podwładnych[2], a nie na relacjach międzyludzkich. W autokratycznym stylu kierowania, szef jest postrzegany jako ten, który mówi pracownikom co i jak mają robić, gdyż ma on już swoją wizję i nie uwzględnia ingerencji innych. Postrzega zatem pracowników jako ludzi wykonujących nałożone im obowiązki, a nie jako osoby kreatywne, którym należy dać swobodną przestrzeń i zaufanie. 


        Nadzorowanie i kontrola są jego głównym motywatorami do działania[3]. Jeśli rozmawia ze swoimi współpracownikami to są to kwestie związane z twardymi faktami, liczbami, analizami rentowności itp.[4]. Tego typu szef może być zainteresowany głównie wynikami, krótkoterminowymi celami, a także zdobywaniem władzy i kontroli nad pracownikami. Tego typu szefowi często brakuje mu empatii i zrozumienia dla potrzeb członków zespołu, co może prowadzić do niskiego zaangażowania i frustracji wśród pracowników.






 Podsumowanie

Warto zwrócić uwagę na to, że istnieje różnica między byciem wymagającym a byciem autorytarnym. Wymagający lider może stawiać wysokie i ambitne wymagania, ale jednocześnie stara się wspierać i motywować swój zespół, podczas gdy szef autorytarny raczej będzie próbować kontrolować zespół i starać się wywierać na nim presję osiągania wyników. 


W efektywnym zarządzaniu zespołem wykorzystuje się często elementy przywództwa, takie jak na przykład: współpraca, inspiracja i budowanie zaufania, aby osiągnąć efekt synergii, wzajemnej i zadowalającej współpracy, dzięki którym realizowane są długoterminowe cele w zgodzie z potrzebami zespołu. Przywództwo, które oparte jest na wzajemnym szacunku, uczciwości i empatii zdecydowanie bardziej sprzyja tworzeniu przyjaznego i wydajnego środowiska pracy.



Autorka: Katarzyna Dorociak


Przypisy:

[1] J. Willink, L. Babin: Równowaga przywództwa, Sine Qua Non, Kraków, 2022
[2] 
A. Oleksiuk: Problemy organizacji. Materiały do studiowania., Key Text, Warszawa, 2007
[3] Tamże.
[4] Tamże.


Bibliografia:

A. Oleksiuk: Problemy organizacji. Materiały do studiowania., Key Text, Warszawa, 2007
J. Willink, L. Babin: 
Równowaga przywództwa, Sine Qua Non, Kraków, 2022

 
 

Spis rysunków:

Rys. 1. https://kurtuhlir.com/boss-vs-leader-these-28-differences-matter/

Rys. 2. https://potencjalosobowosci.com/na-czym-polega-wszechstronne-przywodztwo/

Rys. 3. https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,jak-uporac-sie-z-toksycznym-szefem-czy-jest-to-mozliwe-a-moze-zaraz-zmienic-prace,wia5-8-2479.html

Rys. 4. https://www.sundayobserver.lk/2022/01/30/business/boss-and-leader-distinct-difference

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.