Jak radzić sobie ze stresem?



W obecnej sytuacji stres stał się nieodłączną częścią życia wszystkich ludzi, pandemia przysporzyła wielu problemów , a nasze życie odmieniło się o 180 stopni. Mimo to jedni uważają stres za bardziej, inni za mniej, uciążliwy. Ale każdy w pewnym momencie chciałby się od niego uwolnić. A żeby to zrobić najpierw należy wiedzieć:


CZYM JEST STRES I JAKIE MA OBJAWY?


Stres jest napięciem, które pojawia się w ciele i obejmuje cały organizm. Powoduje konkretne reakcje, takie jak: spadek odporności, kłopoty z oddychaniem, potliwość, bóle głowy, kołatanie serca, obżarstwo, złe samopoczucie i wiele, wiele innych. Pojawia się na skutek przewlekłych (np. duża ilość pracy), ale tez epizodycznych (np. kłótnie z bliskimi) sytuacji stresowych w pracy czy tez w życiu codziennym.


Skoro już zostało wyjaśnione na czym polega stres to teraz czas odpowiedzieć na pytanie:


JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM?


Istnieje wiele odpowiedzi i na pewno każdy znajdzie technikę, która zaspokoi jego potrzebę. Bardzo ważne jest wygospodarowanie czasu dla siebie, sprzyja to samorozwojowi i przede wszystkim relaksuje. Czas dla siebie to ma być czas, który przeznaczysz na swoje pasje i zainteresowania. Lubisz czytać, rysować? A może grasz na instrumentach? Czy też twoim hobby jest kolekcjonowanie znaczków pocztowych? Kilkanaście minut dziennie poświęcone na te aktywności, na pewno zmniejszy poziom zestresowania twojego organizmu.


Kolejno ważna jest aktywność fizyczna. Zapewne pomyślisz, że aby zmniejszyć poziom stresu musisz się zmęczyć do nieprzytomności. Tutaj się mylisz, aktywność fizyczna ma być przyjemnością, a nie karą. Nie jest ważne czy to będzie bieganie, spacer, joga czy jazda na rowerze, każda z tych form przeciwdziała odczuwaniu stresu i dodatkowo wpływa pozytywnie na kondycje całego organizmu. Istotne jest jedynie, aby trenować regularnie.


Często stresujące sytuacje cię przerastają, a po powrocie do domu jesteś zmęczony i senny? Naturalna reakcja organizmu to sen, który działa na ludzi jak dobra psychoterapia. Wystarczy, że zadbasz o odpowiednią ilość przespanych godzin, a rano wstaniesz z większym zapałem do realizowania projektów, lepiej wykonasz swoje obowiązki i życie stanie się łatwiejsze.


A może warto uciec dodatkowo w medytację? Odpowiedź jest prosta: TAK. Przecież jest to technika relaksacyjna, która przynosi niezwykłe efekty. Relaks jest lekarstwem na stres, a technikę medytacyjną w prosty sposób można pojąć korzystając z ogólnodostępnego źródła, jakim jest internet.





Wyżej opisane zostały techniki, które umożliwiają radzenie sobie z przewlekłym stresem, a co jeśli to uczucie najdzie nas przed ważnym spotkaniem z interesariuszami projektu, czy przed ważnym egzaminem?


NA TO TEŻ SĄ SPRAWDZONE SPOSOBY!


Przede wszystkim oddech. Jestem przekonana, że każdy, chociaż raz słyszał w swoim życiu formułkę „Oddychaj, spokojnie, wszystko będzie dobrze” i jest to prawda. Spokojny oddech odstresowuje. Na czym taki oddech polega? Najpierw należy wziąć wdech nosem i przytrzymać powietrze przez 3-5 sekund, po czym wypuścić powietrze ustami. Taki schemat powtórzyć kilka razy. To proste jak bułka z masłem, a w stresujących sytuacjach ratuje życie!


Innym sposobem na nagły stres jest skupienie pracy mózgu na innej czynności, na przykład na liczeniu. Jak to zrobić? Wystarczy obrać sobie jakaś dużą liczbę, niech to będzie przykładowo 500, i od tej liczby odejmować aż do skutku inna liczbę, niech to będzie na przykład 17. Tak więc odliczamy kolejno 500-17 = 483, 483-17 = 466 ……


Jak już było napisane wyżej, czytanie ma działanie odstresowujące, więc może samo przeczytanie tego postu sprawiło, że czujesz się bardziej zrelaksowany? Jeśli nie to nic straconego, ponieważ już znasz kilka technik, dzięki którym zapomnisz jak to jest być zestresowanym!


Autor: Wiktoria Grymuza


Źródła zdjęć:

Zdjęcie autorstwa energepic.com z Pexels.
Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.