Typy osobowości w zespole wg Belbina

Przesyłanie: przesłano 41599 z 41599 bajtów.



Osobowością możemy nazwać wszystkie nasze cechy psychiczne i fizyczne, dzięki którym zachowujemy się określony sposób, podejmujemy pewne decyzje. Mogą być one nabyte biologicznie po naszych rodzicach, spowodowane przykładowo stresem w okresie prenatalnym.

Cechy kształtują się także w nas przez całe życie: od samych narodzin (ze względu na wpływ najbliższych), przez relacje szkolne, a nawet po przekazy mediów. Silne oddziaływanie na ukształtowanie się w nas tych cech mają szczególne sytuacje, które zmieniają naszą dotychczasową rutynę, jak na przykład zostanie rodzicem.

Nasze cechy tworzą różne typy osobowości. U każdego wyróżnia się około 2-3 ról zespołowych z jedną dominującą.

Źródła podają wiele rozróżnień co do typów. Skupimy się w tym artykule jednak na modelu według Mereditha Belbina.


Źródło: https://www.belbin.pl/role-zespolowe-belbina/

Belbin rozróżnia 9 typów osobowości w zespole. Rozpoznanie ich jest niezbędne do utworzenia wydajnego i zgranego zespołu, który będzie miał większe predyspozycje do osiągnięcia sukcesu.

Są to kolejno:

1. Poszukiwacz źródeł: jest energetycznym ekstrawertykiem chętnym do podejmowania wyzwań pod presją. Entuzjasta szybko pozyskujący zainteresowanie, lecz także łatwo je porzucający.

2. Dusza zespołu: także entuzjasta, lecz mało dominujący ekstrawertyk, pomocny ufny. Dla utrzymania dobrych relacji i atmosfery jest w stanie zrezygnować z własnych ambicji.

3. Koordynator: silnie dominujący ekstrawertyk z predyspozycjami do bycia liderem. Stawia na przejrzystą komunikację z pracownikami. Potrafi rozporządzać działaniami, co momentami może być postrzegane jako lenistwo i „zrzucanie” pracy na innych pracowników.

4. Kreator: najbardziej wizjonerska osoba w zespole. Jest niezbędna przy inicjowaniu początkowych etapów projektu. Często tym typem cechują się założyciele firm lub wynalazcy produktów.

5. Ewaluator: bezstronny analityk celnie osądzający. Jest dość chłodną osobą w relacjach ze współpracownikami, momentami zbyt krytyczny.

6. Specjalista: samodzielny profesjonalista o wiedzy teoretycznej i praktycznej, jednak w dość wąskiej i ukierunkowanej dziedzinie. Jest skupiony w większym stopniu na wykonaniu projektu niż na relacjach.

7. Lokomotywa: bardzo efektywny członek zespołu, którego napędza presja czasu i z łatwością pokonuje napotkane problemy. Łączy teorie z praktyką w jedność. Jest jednak dość niecierpliwy.

8. Implementer: niezawodny i łatwo przystosowujący się do otoczenia, zorganizowany i wspierający. Bywa uległy.

9. Perfekcjonista: skoncentrowany na skomplikowanych zadaniach. Zdyscyplinowany i precyzyjny, stawia na szczegóły, co może być uznawane za pedantyczność.


Nie ma potrzeby, aby w zespole powtarzały się role. Może być to nawet powodem słabej efektywności. Każdy członek może pełnić kilka ról i realizować więcej zadań. Dzięki zbudowaniu takiego zespołu, pracownicy będą bardziej zaangażowani i zmniejszy się ilość konfliktów między osobami walczącymi o tę samą rolę.

Jeżeli chcesz sprawdzić swój typ osobowości w zespole, gorąco zachęcam do wypełnienia testu Belbina. Dzięki niemu dowiesz się, jaką rolę najlepiej odgrywasz i jakie zadania będą dla Ciebie odpowiednie.



Autor: Adriana Świątek

Opracowanie własne na podstawie: M. Belbin, Twoja rola w zespole.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.